Неділя, 16.12.2018, 20:36
Загальноосвітня школа I-III ст. №1 ім. Івана Франка м. Горохів
Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Листопад 2018
Жовтень 2018
Вересень 2018
1-А клас
2-А клас
2-Б клас
3-А клас
3-Б клас
3-В клас
4-А клас
4-Б клас
4-В Клас
5-А клас
5-Б клас
6-А клас
6-Б клас
6-В клас
7-А клас
7-Б клас
8-А клас
8-Б клас
9-А клас
9-Б клас
10-А клас
10-Б клас
11 клас
11 клас (випуск 2017)
11 клас (випуск 2018)
Літній табір 2016
Травень 2016
2016 рік - Рік вшанування 160 річниці з Дня нарподження І. Я. Франка
Серпень 2016
Вересень 2016
Жовтень 2016
Листопад 2016
Грудень 2016
Січень 2017
Лютий 2017
Місячник природничо-математичних дисциплін
Березень 2017
Квітень 2017
Травень 2017
Табір 2017
Вересень 2017
Жовтень 2017
Листопад 2017
Грудень 2017
Січень 2018
Лютий 2018
Березень 2018
Квітень 2018
Травень 2018
Червень 2018
Квітень 2016
Серпень 2018
Лютий 2016
Січень 2016
Грудень 2015
Березень 2016
До 100-річчя В.Сухомлинського
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Шкільне життя » Листопад 2017

«Роди, Боже, на всякого долю: і бідного і багатого»

У загальноосвітній школі І-ІІІ ступеня №1 ім. І. Я. Франка м. Горохів уже другий рік діє гурток фольклористики «Обереги».  Свою роботу його члени розпочинають ще влітку, спілкуючись із бабусями та прабабусями, які проживають в різних селах Волині. Від них вони записують чимало зразків усного фольклору, вбираючи в себе все найкраще, що є у нашого народу: мову, говірки, пісні, характер і вдачу.

         Нещодавно, коли вся наша Україна з сумом говорила про Голодомор 1932—1933 років, в рамках загальношкільних заходів гуртківці презентували свої нові напрацювання — обряд обжинок,  який побутував у нашому краї в 20-30-х роках минулого століття. В результаті кропіткої роботи дітям вдалося відтворити найцікавіші обрядодії завершення збирання хліба, на який була багата наша Україна, і передати своє шанобливе ставлення до звичаїв і традицій нашого народу. 

         На шкільну сцену, як на уявну ниву члени фольклорного колективу «Обереги» вийшли з піснею у вишиваних сорочках, білих спідницях із  запасками та із серпами в руках. Жнучи, спритно клали пучки колосся на землю, а дожинаючи поле, залишали трохи недожатих стебел.  Ті недожаті колоски «женці» зв’язували у пучки, а з них робили Спасову бороду — останній притулок польового духа. Бороду дівчата оздоблювали стрічками, а господиня задобрювала її, примовляючи: «Оце тобі, борода, хліб, сіль і вода».

         Далі женці виймали колоски з бороди, м’яли їх у долонях і зерном сіяли по полі, приказуючи «Роди, Боже,  на всякого долю: і бідного і багатого».

         Згодом на сцені розпочиналося найцікавіше: дівчата двічі ворожили про врожай, кидаючи позад себе серпи; волочили парубка кругом Спасової бороди, повертаючи йому силу від ниви; дарували господареві вінок зі словами: «Дай Боже, щоб  і на той рік уродився хліб». А коли господар подякував і запросив женців до хати, вони вибрали з-поміж себе найкращу дівчину, поклали їй вінок на голову і пропустили вперед, самі пішли із ниви за нею.

         Всі обрядодії женці супроводжували обжинковими піснями та народними примовляннями.

         Обряд обжинок фольклорний колектив школи представив і на районному конкурсі, отримавши Грамоту відділу освіти, молоді та спорту Горохівської райдержадміністрації за зайняте третє місце.

         На прохання телеведучої Волинського телебачення Тетяни Біскуп обжинкові пісні у виконанні «Оберегів» звучали і у фойє Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т. Шевченка під час антракту вистави «Різдв’яна ніч», яку відвідали фольклористи школи разом із заступником директора школи по виховній роботі Майєю Кулай та керівником фольклорного колективу «Обереги» Ларисою Нарихнюк.

         Коли у залі театру погасло світло, Гоголь «заволодів» душами дітей. І хоча «Ніч перед Різдвом» вирізняється багатоплановим  сюжетом: історія чорта і Вакули, Вакули і Оксани, чорта і відьми, та в будь-який момент вистави обличчя наших учнів світилися радістю і щастям. Їх дивувало все. І не дивно. Декорації на сцені були неперевершеними. Віконця хатинок, піч, скриня, місяць, зорі дивилися на нас очима наших мудрих предків.

         А музика! Воістину, немає нічого сильнішого за народну музику. Пісенний і танцювальний фольклор, жартівливі колядки не тільки зачарували дітей, але й допомогли їй зрозуміти особливу романтичну атмосферу Різдв’яних свят, музично-психологічні характери надзвичайно колоритних героїв: Вакули, Оксани, козаків Чуба і Свербигуза, кума Панаса, дяка, чорта і запорізького козака. Звучання оркестру було теж напрочуд багатим: воно передавало то радість, то смуток, а то веселощі і надії нашого українського народу.

         Дивували своєю красою та вишуканістю і костюми акторів: вишивані сорочки і плахти, барвисті хустки дівчат, чоловічі свити, оздоблені хутром, їх хутряні шапки.

         Нам було надзвичайно приємно, що на сцені грали наші талановиті горохів чани. Заслужена артистка України Світлана Органіста зіграла роль Солохи, а Ярослав Погудін — одного з парубків.

         Сьогодні, як ніколи, ми живемо у світі матеріальному, тому так важливо для кожного з нас, і дітей, і дорослих, зберегти духовне життя, ту веселість, щирість і невимушеність, які спокон віків були притаманні нашому народові.

         Поїздка членів фольклорного колективу «Обереги» стало можливою завдяки спонсорам школи: Миколі та Валентині Процюкам, Валентині Магручак.

         Бажаємо їм міцного здоров’я, гарного та Різдв’яного настрою, щастя і благополуччя у нашому рідному домі.

Лариса Нарихнюк,

керівник фольклорного гуртка «Обереги»

 

Категорія: Листопад 2017 | Додав: franko (18.11.2017)
Переглядів: 71
Пошук
Друзі сайту
 • Міністерство освіти і науки України
 • Президент України
 • Верховна Рада України
 • Кабінет Міністрів України
 • Управління освіти і науки Волинської ОДА
 • Освіта в Україні та за кордоном
 • Острів знань
 • Український центр оцінювання якості освіти
 • Видавництво Педагогічна преса
 • Горохівська РДА
 • Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти
 • Центральний інститут післядипломної педагогічної освіти
 • Відділ освіти і науки Горохівської райдержадміністрації
 • ACM спільнота
 • Форма входу
  Контакти
  Електронна пошта - gorschool@gmail.com
  Copyright Загальноосвітня школа I-III ст. №1 ім. Івана Франка © 2018Хостинг від uCoz